Opinie o Nas
Nowości
MODECOM KLAWIATURA GAMINGOWA VOLCANO GAMER 96 BT
MODECOM KLAWIATURA GAMINGOWA VOLCANO GAMER 96 BT
455,00 zł 369,92 zł
szt.
Składarka Rowe VarioFold Compact LT - offline
Składarka Rowe VarioFold Compact LT - offline
25 699,00 zł 20 893,50 zł
szt.
Lexmark Toner CS/CX431 6,7k 20N2XC0 cyan
Lexmark Toner CS/CX431 6,7k 20N2XC0 cyan
1 313,00 zł 1 067,48 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Kalibracja monitora

Kalibracja i profilowanie monitora

Kalibracja i profilowanie monitora
Kalibracja i profilowanie monitora

Kalibracja monitora polega na takiej regulacji jego parametrów, aby wyświetlał on obraz o zadanej jasności, temperaturze barwowej punktu bieli oraz gradacji odcieni (gamma). Oprócz kalibracji konieczne jest przeprowadzenie profilowania. Na precyzję kalibracji i profilowania ma wpływ kilka czynników. Oprócz rozpiętości tablicy LUT monitora, równie ważnym czynnikiem jest precyzja samego urządzenia pomiarowego, dlatego do wykonywania tych czynności używamy najlepszego na rynku urządzenia - spektrofotometru X-Rite i1Pro 3.

Cena nie zawiera kosztów dojazdu do miejsca profilowania.

Dostępność: magazyn

Wysyłka w: 1-2 dni robocze

Cena: 199,00 zł (netto: 161,79 zł )
szt.

Kalibracja monitora polega na takiej regulacji jego parametrów, aby wyświetlał on obraz o zadanej jasności, temperaturze barwowej punktu bieli oraz gradacji odcieni (gamma). Ze względu na miejsce dokonywania i zapisu zmian, wyróżnia się dwa rodzaje kalibracji:

  • programowa
  • sprzętowa

Kalibracja programowa monitora
Kalibracja programowa polega na korekcie parametrów i zniwelowaniu różnic pomiędzy zadanymi a wyświetlanymi wartościami. W tym przypadku korekta dokonywana jest na poziomie karty graficznej poprzez wprowadzenie zmian do jej sygnały wyjściowego. Jej celem jest osiągnięcie zadanego poziomu temperatury barwowej bieli, krzywej gamma, jasności, kontrastu oraz prawidłowego odwzorowania kolorów zapisanych w pliku graficznym. Zmiany nie są zapisywane na trwałe w tablicy LUT (Look-Up-Table) karty graficznej, lecz w wygenerowanym podczas kalibracji monitora profilu .icc i ładowane do karty graficznej przy każdym starcie systemu. Negatywnym skutkiem kalibracji programowej jest utrata płynności wyświetlanych przejść tonalnych oraz pojawiającymi się dominantami barw podstawowych podczas wyświetlania obrazów w skali szarości.

Kalibracja sprzętowa monitora
Kalibracja sprzętowa polega na operowaniu parametrami bezpośrednio na tabeli LUT (Look-Up Table) zapisanej w monitorze, a nie tak jak w przypadku kalibracji programowej w karcie graficznej. Pozwala ona na osiągnięcie temperatury barwowej punktu bieli o zadanych parametrach, ale również uzyskanie poprawnego odwzorowania tonalnego dla każdej z podstawowych barw, bez utraty niektórych odcieni. Po kalibracji sprzętowej obrazy wyświetlane w skali szarości nie zawierają dominanty któregoś z kolorów podstawowych.

Profilowanie monitora
Niezależnie od sposobu kalibracji monitora (programowo czy sprzętowo) kolejnym krokiem jest profilowanie i może być czynnością wykonaną niezależnie od kalibracji. Oprogramowanie profilujące wysyła do karty graficznej polecenie wyemitowania określonego koloru, a następnie urządzenie pomiarowe zwraca informację jaki odcień został wyświetlony. Na tej podstawie tych informacji dokonywana jest korekta tak, aby wyświetlane na monitorze kolory były z jak najmniejszym przekłamaniem, a odcienie w skali szarości były neutralne, bez dominanty którejkolwiek z barw podstawowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl